typologie a dělení látkových testerů
na českem trhu v roce 2012 

 

 

 


Kalibrace alkohol testerů

Kalibrace je provedena za pomocí simulátoru alkoholu v dechu, kde na základě vehnané směsi vzduchu a alkoholu o známých hodnotách  jsou přístroje seřizovány na tuto hodnotu. Zařízení sloužíci pro kalibraci "Stanovených měřidel" jsou vázána na etalony Českého metrologického institutu.

Ke každému alkohol testeru je v servisním místě ihned po kalibraci laboratoří vydán protokol o kalibraci. Z právního hlediska je kalibrace nutná jen u stanovených měřidel, kde by v případě již neplatného protokolu mohl nastat problém s průkazností měření. Obvyklý servisní interval je cca 200měření nebo 1-2 roky. Možnost kalibrace je jedním ze základních rysů určující kvalitu alkoholtesteru zejména v segmentu těch nejlevnějších měřidel. Např. detektory prodaváné na slevových serverech v ceně okolo 300,-Kč tuto možnost nenabízejí a je tedy rozumější pořídit si obyčejnou dechovou trubičku.

 

Specializovaná kalibrační laboratoř pro dechové alkoholtestery

"Co kalibrace opravdu neovlivní?"

Kalibrace je pouze kontrola, popř. doplňkový údaj o kontrolované přesnosti přístroje v okamžiku provádění kontroly. V kalibračním listu je uvedena věta: Měřicí přístroj v době kalibrace VYHOVUJE. Není tedy v žádném případě a z principu věci, ani nemůže být zárukou kvality funkce přístroje pro další období. Z tohoto provedeného okamžitého porovnání s normálem nelze tedy vyvozovat žádné prognózy pro budoucí stav. Doporučená periodicita kalibrace neslouží k záruce, že kalibrovaný přístroj bude po další určité období bezchybně měřit. Slouží pouze k upozornění uživateli, o vhodnosti nechat jej zkontrolovat a v které době (z tohoto důvodu se mluví o doporučeném intervalu kalibrace). Kalibrační kontrola přístroje samozřejmě nemá žádný vliv na budoucí chování a životnost čidla přístroje a už vůbec ne na její prodloužení .

I když pro většinu uživatelů je toto potvrzení samozřejmé, stále se objevují zákazníci, kteří "reklamují" po kalibraci přístroj, a to následujícím způsobem: "Před třemi (dvěma, pěti...) týdny, byl alkoholtester u vás na kalibraci a teď už mi zase nefunguje (neukazuje totiž správně)!"

Je tedy na servisním místě, aby zákazníkovi vysvětlil, že do přístroje jako takového se při kalibraci vůbec nezasahuje, není tedy možné poškodit přístroj nebo provést nesprávně kalibraci. Vždy se provede normální měření, pouze s médiem o známé přesné koncentraci, a tímto se přístroj sám nastaví (v jeho příslušném režimu) na správnou hodnotu.
Kalibrace tedy nijak neovlivní funkci přístroje ani opravdu neprodlouží životnost čidla, ale také nezkrátí!

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Testy a srovnání alkohol testerů v českých denících

V několika českých mediích vyšly spotřebitelské testy alkohol testerů. Zde naleznete odkazy na tyto testy.

Spuštěn web s informacemi

V rámci bakalářské práce Libora Bláhy na téma "Typy domácích testerů na českém trhu v roce 2012" je spuštěn web mapující toto téma.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Web: Test Alkoholtester
© Mgr. Libor Bláha 2012

Navigace:
    Zpravodaj:
    Odeslat

    Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.